živé.sk: Veľký článok o SSD: Na čo si dať pri kúpe pozor a prečo sa vyhnúť lacným modelom 


Pri kúpe SSD disku treba dávať pozor na veľmi veľa faktorov.

SSD so slušnou kapacitou (256 GB) od renomovaných výrobcov dnes kúpite už za menej ako 40 eur. Problémom ale je, že najnižšia trieda „poctivých“ SSD sa tesne prelína s ponukami špekulantov a pochybných firiem, ktoré sľubujú úložiská aj za menej ako 20 eur. A to nie je jediná oblasť, kde môžu pri nákupe nastať komplikácie. V článku sa preto pokúsime zhrnúť základné informácie, ktoré sa pri kúpe SSD môžu zísť. Takisto upozorníme na konkrétne parametre, na ktoré si treba dať špeciálne pozor.

Rozhranie

V prvom rade si potrebujete pred nákupom ujasniť, cez aké rozhranie chcete SSD k svojmu počítaču pripojiť. Na výber je totiž niekoľko možností: SATA, mSATA, M.2, NVMe a napríklad aj PCIe. Konektor SATA rozlíšite na základnej doske ľahko: je pomerne malý, má 7 pinov (vodičov) a tvar písmena L. Štandardy SATA II a III používajú rovnaký konektor. Na rozlíšenie medzi nimi preto môžete napríklad nahliadnuť do dokumentácie vašej základnej dosky, prípadne vášho už pripojeného disku. Majitelia notebookov sa miesto konektora SATA môžu stretnúť s jeho menšiu verziou mSATA. mSATA používa rovnaké štandardy ako SATA, preto tieto SSD dosahujú aj rovnaké rýchlosti (maximálne 600 MB/s). M.2 SATA SSD ponúkajú rovnaké rýchlosti ako štandard SATA III, teda zhruba 600 MB/s. Fyzicky sa dajú pripojiť aj do slotu pre NVMe úložisko, počítač to ale musí podporovať. V takom prípade bude mať SSD rovnakú rýchlosť napriek tomu, že slot podporuje aj rýchlejšie pripojenie. M.2 NVMe SSD sa nedajú pripojiť do slotu M.2 SATA. Ponúkajú oveľa vyššie rýchlosti. SSD môžu cez rozhranie NVMe dosahovať rýchlosti čítania a zápisu aj viac ako dva či dokonca tri gigabajty za sekundu.  Nadšenci s vysokým rozpočtom môžu pouvažovať nad najvyššou ligou SSD. Ide o úložisko pripájané priamo do PCIe zbernice počítača, nie obyčajné rozširujúce karty spomenuté vyššie.  PCIe SSD sú význačné vysokými kapacitami, no aj naozaj vysokými cenami. Vzhľadom sa podobajú viac na grafickú alebo zvukovú kartu počítača než tradičný 2,5-palcový disk. Dokážu však najlepšie využiť možnosti jednej z najrýchlejších zberníc v počítači. Dosahujú rýchlosti čítania a zápisu aj viac než 5 GB/s.

Cena

Po najlacnejších kúskoch „nepokukujte“. Za ceny okolo 20 eur, prípadne ešte menej, bývajú často predávané SSD bez DRAM cache pamäte. Ide o čip, na ktorom je uložená „mapa“ všetkých súborov na disku. Výrazne to zrýchľuje odozvu pri prenose súborov. Ak kúpite SSD bez DRAM cache, jeho prenosové rýchlosti alebo odozva môžu pri bežnom používaní „padnúť“ až na úroveň mechanických diskov. Prípadne ešte nižšie. Pri SSD sa skrátka experimenty nevyplatia. Na jednotku totiž budete ukladať svoje osobné či pracovné dáta, cenné fotky a podobne.

Kapacita

Kapacity SSD už dlho nie sú udávané len v stovkách gigabajtov. V prípade potreby viete bez problémov zohnať aj 4 či 8 TB SSD. Za takéto extrémne veľké úložiská si však poriadne priplatíte – reč je o sumách v rozsahu 300 až 1 000 eur, pri NVMe dokonca ešte viac.  Výber kapacity SSD pritom nie je len o osobných preferenciách a potrebách. Ak to je možné, uprednostnite čo najvyššiu kapacitu, akú si môžete dovoliť. Povedzme aj v prípade, že by ste sa „vtesnali“ do menšej jednotky.

Myslite na využitie

Ak vám však rozpočet jednoducho nedovolí taký veľký SSD ako potrebujete, máme iné riešenie. Kúpiť si môžete SSD pre operačný systém a základné programy, pričom svoje dáta a menej používané programy uložíte na svojom existujúcom mechanickom pevnom disku. Nedostatok voľných rozhraní môžete vyriešiť spomenutou rozširovacou kartou do PCIe slotu. Pri notebookoch to zase ide rámčekom nahradzujúcim CD/DVD mechaniku. Mechanické pevné disky sú tiež vhodnejšie na dlhodobé ukladanie dát. Reč je rádovo o rokoch. SSD síce nie sú „volatilné“ pamäte ako napríklad RAM, v ktorej sa dáta vymažú okamžite po odpojení napájania. V SSD zostanú informácie zachované. Na druhej strane, SSD sú ideálnym riešením do notebookov. Narozdiel od mechanických diskov totiž nemajú žiadne pohyblivé časti. Navyše, vďaka SSD sa bude laptop spúšťať a prebúdzať naozaj „bleskovo“, pričom jeho výdrž na jedno nabitie by sa mala takisto predĺžiť.

Životnosť

SSD ľudia dlhý čas odmietali aj kvôli obavám z ich životnosti. Je totiž potrebné vedieť jeden dôležitý detail: opotrebovávajú sa a ich životnosť je preto obmedzená. Situácia už ale ani zďaleka nie je tak zlá ako pred pár rokmi. Dnes sa dá konštatovať, že SSD bez problémov vydrží tak dlho, aby to pre bežného používateľa nepredstavovalo žiadnu komplikáciu. Je totiž pravdepodobné, že ešte skôr sa sami rozhodnete vymeniť celý notebook za nový, prípadne vymeniť disk vo svojom desktope za model s väčším objemom. Aj najlacnejšie „kúsky“ sú ponúkané s trojročnou zárukou. Ľahko však narazíte na modely strednej triedy, pri ktorých výrobca garantuje funkčnosť po dobu 5 rokov. Nie je preto zlým nápadom pri porovnávaní konkrétnych produktov vnímať taktiež dĺžku záruky.

Ako dlho konkrétne vydržia?

Okrem záruky ale o predpokladanej životnosti SSD napovie viac konkrétny parameter. Výrobcovia pri svojich produktoch zvyknú udávať číselný údaj v jednotkách TBW. Ide o skratku z anglického „terabytes written“, čo v preklade znamená „zapísaných terabajtov“. Hodnota TBW je okrem iného priamo závislá od kapacity SSD. Na jednotky s vyššou celkovou kapacitou je prirodzene možné zapisovať oveľa viac než na menšie SSD. Skrátka, 512GB SSD vám pri polovičnom zaplnení vydrží dlhšie, ako keby ste pracovali na takmer úplne zaplnenom 256GB SSD. Stará sa o to šikovná elektronika vnútri disku. Tá dáta napríklad inteligentne zapisuje na rôzne pamäťové čipy tak, aby bolo ich opotrebenie čo najrovnomernejšie. Čím viac pamäťových čipov SSD má, tým viac vydrží.

SLC, MLC, TLC a QLC

Pri prieskume trhu s SSD sa stretnete s niekoľkými trojpísmenovými skratkami: SLC, MLC, TLC a QLC. Ide o označenie typov pamäťových buniek. Odlišujú sa v tom, koľko bitov sa „vmestí“ do jednej pamäťovej bunky. Pre SLC to je jeden, MLC dva, TLC tri a QLC štyri bity. Ak patríte medzi bežných používateľov, s použitou technológiou si hlavu „lámať“ nemusíte. Moderné SSD sú vybavené množstvom dodatočných technológií. Sú navrhnuté tak, aby boli negatíva jednotlivých technológií čo najviac kompenzované.

Zdroj: živé.sk

Čítať článok

Ak sa chcete dozvedieť viac, napíšte nám na sales@egroup.sk